Kui tihti peaks massaažis käima?
Sellele pole ühtset õiget vastust. Kõige tavalisem massaažis käimise sagedus on 1 kord 1-4 nädala jooksul. Nädala jooksul soovitaks massaažis käia mitte rohkem kui 2x. Lase kehal natuke taastuda ja jälgi kuidas massaaž enesetundele mõjus. Milline sagedus sinule kõige paremini sobib, selgub aja jooksul.
Mida peaks teadma enne massaaži?
Esmapilgul võib tunduda, et mis seal siis ikka nii väga erilist olla saab – tulen, koorin end paljaks (no mitte päris, aluspüksid jäävad ikka jalga :D), viskan pikali ja massaaž võibki alata.Siin on mõned nõuanded, millele võiks enne massööri juurde tulekut arvestada
Enne massaaži tulekut ei tasu 3-6 tundi süüa rasket einet ega tarvitada alkoholi.Riietu vastavalt massaazi tüübile ja võimalikult mugavalt. Tai massaazi tulles on soovitavad mugavad venivad riided. ( T-särk ja liibukad nt. Kuid kõige olulisem on ikkagi Sinu enda mugavustunne! Enne massaažilauale minekut räägi massöörile oma soovidest ning probleemidest.Hügieenist_Kindlasti on see iseenesest mõistetav, et enne kui lased end masseerida, hoolitse selle eest, et oleksid puhas . Kui pesemise võimalus enne tulekut puudub, siis ka meie salongis on võimalik kiire dush võtta.Arvesta, et uhke soeng vajub massaaži lõpuks lössi ja meigist võivad järele jääda vaid armsad panda silmad :DKaelaehted ja suured sõrmused jäta võimalusel koju või eemalda enne massaažiMõtle enne tulekut, kas sul on mulle midagi olulist öelda. Nt terviseprobleemid, vigastused, ravimid, allergiad, vererõhk jne. (Loe vastunäidustuste kohta järgmises küsimuses!)Kas tulid lihtsalt lõõgastuma või pöörame tähelepanu mingile kindlale piirkonnale, mis sulle muret teeb. Hea oleks ka teada, milline on su eluviis (istuv, passiivne, liikuv jne). Räägi enda kohta pigem rohkem kui vähem. Aga seda siis ENNE massaaži. Sest massaažiseanss on lõõgastumiseks ja kui sa terve aja ohjeldamatult lobised, siis sa ei märkagi kui mõnus sul oli.Hilinedes seansile lüheneb ka massaaži aeg!Millised on massaaži vastunäidustused?
Miks mul on alaseljavalu?
Alaseljavalu on valu, mis esineb seljas alumiste roiete ja tuharavoltide vahelisel alal ning võib kiirguda jalga või jalgadesse. Alaseljavalu võib olla peaaegu kõigil inimestel mingis eluetapis – see on täiesti normaalne ja vaibub peaaegu alati. Üle 90% alaseljavaludest on hea prognoosiga nn mittespetsiifilised alaseljavalud, mis tähendab, et neid ei põhjusta ükski ohtlik haigus ega närvijuure pitsumine. Tavaliselt põhjustavad mittespetsiifilist alaseljavalu pehmete kudede väiksed muutused, nagu lihaspinge ja lülisammast ümbritsevate kudede tundlikkus. Väga harva - ainult 0,9%-l juhtudest – osutub alaseljavalu põhjuseks mingi tõsine haigus, nagu lülisambamurd, kasvaja, infektsioon, süsteemne põletikuline reumaatiline haigus või muu haigus (vt ohumärke).
Need seisundid erinevad mitte-spetsiifilisest alaseljavalust ja tavaliselt saab Sinu arst need kindlaks teha küsitluse, läbivaatuse ja vajaduse korral vereanalüüsidega.Tuleb teada, et isegi kui valu on väga tugev ja takistab igapäevategemisi, on väga ebatõenäoline, et see viitab tõsisele haigusele või vigastusele.Tugeva seljavalu korral ei pruugi üldse olla tuvastatavat vigastust ega koekahjustust - Sinu selg on lihtsalt tundlikuks muutunud. Isegi väikeste muutuste korral võib valusüsteem aktiveeruda ja põhjustada valu. Tegurid, mis võivad mõjutada Sinu valutundmist, on näiteks meeleolu ja stressitase, varasemad valukogemused, une kvaliteet, elustiil ja üldine füüsiline tervis.Alaseljavalu paraneb üldjuhul paari päeva kuni 2–3 nädalaga, kuid mõnikord kulub selleks kauem aega. Alaseljavalu võib korduda, aga see ei tähenda, et oleks suuremat põhjust muretsemiseks. Mõnikord jääb ka hea prognoosiga alaseljavalu püsima. Püsivaks ehk krooniliseks alaseljavaluks loetakse valu, mis on kestnud üle 12 nädala. Miks meie aju ja valusüsteem otsustavad, et valu püsima jääb, kuigi kahjustust ei ole – seda me kahjuks ei tea. Alaseljavalupikem kestus võib olla seotud meie enda mõtlemise või käitumisega, mis takistavad paranemist.Alaseljavalu püsimajäämist ja puude väljakujunemist soodustavad tegurid, nagu valu tugevus, kaasuv jalga kiirguv valu, ülekaal või suitsetamine. Paranemist pidurdavad depressioon, hirm haiguste ees, suur valukartus, füüsiliselt raske töö, tööga rahulolematus või sotsiaalsete garantiide taotlemine. Mõnel juhul võivad korduvad liigutused ja sundasendid alaseljavalu alal hoida.
Mida saan ise teha, et seljavalu vähendada?
Oma seljavalu leevendamiseks saad ise palju ära teha. Valu võib olla hihttps://tervisekaja.ee/wp-content/uploads/2024/07/Seljavalu-leevendamine.pdfrmutav ja selle kartmine on inimlik, kuid liikumise vältimine, kartlikkus ja voodisse jäämine pigem soodustab valu püsimajäämist.
Tavalise ehk mittespetsiifilise alaseljavalu korral ei kahjusta liikumine selga. Valu läheb paremini üle just siis kui püsid liikvel ja jätkad valust hoolimata normaalsete igapäevategevustega nii palju, kui võimalik. Ka valuvaigistid aitavad kiiremini taastuda. Piira (kuid ära väldi) neid tegevusi, mis muudavad Sinu valu tugevamaks, kuid samal ajal tee järk-järgult rohkem midagi muud.
Normaalsed igapäevategevused on tööl käimine, kodused majapidamistööd ja vabaajategevused. Normaalse eluga jätkamine nii palju, kui võimalik, juhib Sinu tähelepanu valust eemale ning su selg ei muutu kangeks ja nõrgaks.
Kui tõesti on vaja võtta haigusleht, peaks see olema lühiajaline ja eesmärgiga kiiresti tööle naasta, võimaluse korral kasvõi osalise koormusega.
Valu vaibumisel saad proovida juba aktiivsemaid seljale vajalikke harjutusi. Keerulisema seisundi korral on vaja taastusravi.
Valu mõjutamiseks on muidki vahendeid peale liikumise: piisav uni, suitsetamise vältimine, stressiga toimetulek ja normaalse kehakaalu saavutamiseks
Seljavalu leevendamise, asendid, harjutused, venitused!
Kuidas saad ise massaaži mõju pikendada? ehk kuidas ennast hoida peale massaaži!
Massaaži päeval vajab Su keha rohkem vedelikku , kui tavalisel päeval, sest lihased on massaažis hea "koormuse "saanud, nende ainevahetus on aktiveeritud ning selleks vajavad nad lisa vedelikku. Selleks sobib nii tavaline vesi kui ka taime tee. Hoia ennast soojas ja väldi tõmbetuult (see võib massaaži saanud lihased veel kangemaks muuta kui need enne olid. Kui järgmisel päeval tunned lihastes veidi valulikkust, siis see on täiesti normaalne, sest massaaž on lihastele justkui passiivne trenn. Soovitan masseerida valulikule kohale valuvaigistavat looduslikku kreemi. Võimle või tule uuele seansile. Ka kerged venitused peale võimlemist on soovitatud. Vahest on juba peale ühte massaaži olukord sedavõrd hea, et polegi nagu vajadust rohkem massööri juurde tulla aga profülaktika mõttes ära jäta pikka pausi massaažide vahele ja broneeri endale iga kuu vähemalt kord kogukeha massaaž. Nii ei pea Sa mind üles otsima aind juhul, kui asi on pärsi hull 😀
Millist massaaži valida?
Oluline on esmalt mõelda, miks Sul on massaaži vaja ,siis on juba kergem valida, sest broneerimisel on iga massaaži või teenuse juures ka täpsem kirjeldus selle kohta. Kui see Sind ei aita, siis vali A la Carte massaaž, sellega broneerid endale 60 minutit ja meil on aega koos valida just Sulle sobiv(ad) massaaž(id)
Kui palju peaksin jooma vett päevas?
Enamik tervetest inimestest rahuldavad päevase vedelikuvajaduse juhindudes janutundest. Tervetele inimestele ei ole täpset soovitust päevase veetarbimise osas, kuna vedelikuvajadusel on märkimisväärsed individuaalsed erinevused ja see on tingitud füüsilisest aktiivsusest ja klimaatilisest olukorrast.
Veevajadus sõltub mitmetest füsioloogilistest ja tegevusega seotud asjaoludest:
vanusest,töö ja tegevuse iseloomust,tervislikust seisundist,ümbritsevast kliimast,suurenenud higistamisest (kuum ilm, raske kehaline töö),suurenenud soolade tarbimisest.Janu tekib inimesel reeglina siis, kui kui organism ei saa piisavalt vett, vedelikukadu on suur või kui toiduga on organism saanud liiga palju mineraalsooli, eriti keedusoola. Täiskasvanutel on kogu vedelikuvajadus 28–35 ml kehakaalu kilogrammi kohta (ligikaudu 1 ml 1 kcal toiduenergia kohta). Praktiliselt kõik toiduained sisaldavad suuremas või vähemas koguses vett.
Normaalse söömise puhul saadakse põhikogus veest (ca 1–1,2 liitrit) näiteks:
puu- ja köögiviljadest,suppidest,teest,kohvist,mahladest ja muudest jookidest.Ainevahetuse käigus tekib lisaks juurde umbes 300–350 ml vett. Täiskasvanu, kes järgib toitumissoovitusi, võiks seega ekstra vett juua päevas 2–3 klaasi (rahvusvahelise standardi järgi on veeklaasi suurus 220 ml).
Janu korral tuleb alati eelistada tavalist ja lisanditeta joogivett. Imikutel ja lastel on veevajadus suhteliselt suurem, sest nende organismis on veesisaldus kõrgem. Kui lapsed ja noorukid, sõltumata vanusest, soovivad juua, siis tuleb seda neile alati anda, sest juua tahtmine on juba organismi signaal, et tal on janu.
Kofeiin omab vett väljutavat efekti ennekõike neil inimestel, kes ei ole regulaarsed kofeiini (nt kohv, koolajoogid, energiajoogid) tarvitajad. Ka alkohol (va õlu ja vein mõõdukates kogustes) omab vett väljutavat efekti.
Mõõdukas dehüdratatsioon, mida määratakse 1–2% kehakaalu langusega vedelike kao tõttu – toob kaasa peavalu, nõrkustunde, isu kao ja pearingluse. Dehüdratatsioon 3–5 % kehakaalust langetab vastupidavust ja jõudu ning toob kaasa tugeva kurnatuse. Dehüdratatsioon 15–25% kehakaalust on fataalne. Akuutset mürgitust on kirjeldatud lühikese aja jooksul suure koguse vedelike saamisel, mis oluliselt ületab neerude maksimaalse erituskiiruse 0,7–1 liiter tunnis.
Toitude veesisaldus:
• Köögiviljades on keskmiselt 93% (näiteks kurgis 97%),
• mahlades ja piimas 89%,
• puuviljades 86%,
• kartulites 79%,
• lihas 68%,
• leivas, juustus, võis, jahus, pähklites alla 50%.
Mida veel võiks teada vee kohta:
• Puhas vesi ja mineraalvesi ei anna energiat, küll aga võivad maitsestatud ja/või vitaminiseeritud veed sisaldada vähesel määral suhkrut ning seeläbi anda ka energiat. Loe pakendilt!
• Rohke ja kestev ülemäärane vee tarbimine koormab südant ja neerusid.
• Mineraalvee tarbimisel on oluline jälgida vee mineraalainete sisaldust.
• Higistamise korral on nõrgalt soolakas vesi ideaalne jook, mis taastab ka organismi soolade varud.
• Kofeiini sisaldavad kohv, tee ja koolajoogid, samuti alkohoolsed joogid suurendavad vedeliku väljutamist organismist, kuna kiireneb neerude tegevus ja suureneb higieritus.
Allikas :https://toitumine.ee/energia-ja-toitainete-vajadused/vesi
Tai massaaži tulles peaks teadma!
Tai massaaži teostab Sulle massöör läbi riiete, põrandal spetsiaalse mati peal.
Massaži tulles pane selga või võta kaasa avarad või mugavad ,sportlikud riided ja sokid (teksad ei sobi :)) Tavaliselt liibukad ja T-särk. Ja jälgi, et kõht ei oleks liiga täis 😉 Hilinedes lüheneb Sinu massaaži aeg.